Poznaj składniki aktywne

Kwas ferulowy – pochodna kwasu cynamonowego, rozpuszczalna w wodzie i etanolu. Występuje w ziarnach zbóż: pszenica, owies, żyto, ryż i kukurydza. Występuje również naturalnie w liściach, nasionach i korze drzew iglastych. Podczas obserwacji tych roślin odkryto, iż posiadają one substancję chroniącą przed promieniowaniem UV i wolnymi rodnikami. Tak odkryto kwas ferulowy i jego silne właściwości antyoksydacyjne. Bardzo często łączy się go z Wit. C i E, ponieważ zwielokrotnia działanie tych witamin. Takie połączenie stanowi „bombę antyoksydacyjną”. Kremy, które zawierają tak połączony kwas ferulowy są naprawdę skuteczne.

Peptydy to krótkie łańcuchowe formy białka. Pełnią one rolę „posłańców” przenoszących informacje do prawidłowego funkcjonowania komórek skóry. Z wiekiem procesy odnowy komórkowej ulegają spowolnieniu. Peptydy stymulują produkcję białek (kolagenu i elastyny), które zapewniają odpowiednie rusztowanie skóry, a tym samym jej jędrność, elastyczność i gładkość. Wykazują intensywne działanie przeciwzmarszczkowe.Zastosowanie potrójnych peptydów przynosi poprawę gładkości skóry już po miesiącu stosowania. Są dobrze tolerowane przez skórę i łatwo penetrują w jej głąb. Wykazują wysoką stabilność i nie wymagają specjalnych nośników, aby dotrzeć do miejsc swej biologicznej aktywności

Lecytyna jest naturalnym emulgatorem, który stanowi budulec błon komórkowych naszej skóry. Lecytyne otrzymujemy z roślin oleistych: soi, rzepaku i słonecznika. Występuje również w żółtku jaj kurzych. Dobranie odpowiedniego środowiska nośnego, pozwala na zastosowanie lecytyny bez jej uprzedniej modyfikacji.

Stosowanie jej w produktach kosmetycznych jest całkowicie bezpieczne, gdyż jest naturalnym składnikiem skóry. Wygładza zmarszczki, przeciwdziała powstawaniu nowych, nawilża i ułatwia wchłanianie substancji aktywnych. Chętnie stosowana jest w kremach i maseczkach przeciwzmarszczkowych, odżywczych, regenerujących.

Kolagen jest jednym z najważniejszych białek wchodzących w skład struktury budulcowej skóry. Jego niedobory, powinny być uzupełniane poprzez zastosowanie kosmetyków zawierających kolagen. Najczęściej pozyskuje się go z tkanki łącznej młodych zwierząt lub ryb m.in. łososiowatych i karpiowatych. Kosmetyki z kolagenem charakteryzują się właściwościami filmotwórczymi, zmniejszają transepidermalną utratę wody (TEWL). W nowoczesnych recepturach kosmetycznych, kolagen odgrywa rolę bazy, nośnika lub substancji aktywnej.

Bywa również umieszczany w liposomach wzbogaconych witaminą C, dzięki czemu ma szansę przedostać się do głębszych warstw naskórka. Dzięki niemu nawet w suchym powietrzu woda związana w naskórku odparowuje bardzo wolno. Jest to szczególnie korzystne dla osób mających cerę suchą, atopową i starzejącą się. Kolagen silnie nawilża, liftinguje, regeneruje i spłyca zmarszczki. Sprzyja również wygładzaniu blizn oraz redukcji przebarwień. Jest dobrze tolerowany przez skórę, nie wykazuje działania alergizującego

FGF – 1 (czynnik wzrostu fibroblastów)- są to małe złożone ze 155 aminokwasów, wyspecjalizowane białka, które aktywują syntezę najważniejszych białek funkcjonalnych: kolagenu, elastyny, lamininy i HA. Kolagen i elastyna są białkami podporowymi skóry, które odpowiadają za jej jędrność i zwartość. Z wiekiem połączenia między białkami rozluźniają się i przestają one spełniać swoje funkcje. Pojawiają się zmarszczki jako pierwsze oznaki starzenia się skóry. Czynnik wzrostu stymuluje również wzrost białek odpowiedzialnych za naprawę uszkodzonych komórek skóry. Wyraźnie poprawia elastyczność skóry, jej jędrność i witalność (u ponad 80% badanych), zmniejsza głębokość zmarszczek (u 70 % badanych) i poprawia nawilżenie skóry (w ponad 60 % użytkowników).

Zastosowanie w produktach kosmetycznych czynników wzrostu, powoduje prawie 20-krotnie szybszą regenerację białek podporowych skóry niż w przypadku kosmetyków konwencjonalnych. W ciągu 4 tygodni stosowania, procesy starzeniowe zostają nie tylko spowolnione, ale nawet odwrócone! FGF jest obecnie najlepszym komponentem kosmetycznym na świecie. Jego bardzo wysoka cena (ponad 100 tys. USD za 1 kg) ogranicza jego zastosowanie tylko do wyjątkowych, ekskluzywnych preparatów.

Witamina E „witamina młodości”- jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. W efektywny sposób, wyłapuje wolne rodniki i unieszkodliwia je. Dzięki temu hamuje procesy uszkadzania skóry! Witamina ta, w postaci estru jest bardzo stabilna. W preparatach przeciwstarzeniowych występuje połączona z wit. C i kwasem ferulowym, działając jak swoista „bomba antyoksydacyjna”. Spowalnia procesy fotostarzenia skóry i jest używana w preparatach po opalaniu. Działa przeciwzapalnie i normalizująco na czynność gruczołów łojowych. Zapobiega i zmniejsza stany ropne skóry oraz łagodzi podrażnienia. Systematyczne stosowanie kremów z witaminą E poprawia ukrwienie skóry jej koloryt i prowadzi do ogólnej poprawy jej kondycji.

Witamina C – w postaci octanu tokoferolu- jest to pochodna witaminy C o najwyższej stabilności wynoszącej kilkanaście miesięcy. Jest to witamina C łatwo rozpuszczalna w tłuszczach, w postaci bezbarwnego i bezzapachowego olejku. Jej pojawienie się, uznano za przełom w karierze witaminy C w kosmetyce. Jest to obecnie najskuteczniejsza i najdroższa pochodna witaminy C. Jej struktura pozwala na doskonałą absorbcję przez skórę. Forma ta jest odpowiednia dla osób o cerze delikatnej, które nie tolerują witaminy C w postaci kwasu askorbinowego. Skutecznie walczy z wolnymi rodnikami. W połączeniu z kwasem ferulowym i wit. E stanowi najsilniejszą broń antyoksydacyjną. Stosowana wit.C poprawia strukturę i kolor skóry, rozjaśnia plamy pigmentacyjne, jest naturalnych filtrem ochronnym przed promieniowaniem UV oraz wpływa na spowolnienie procesu powstawania zmarszczek.

Kwas hialuronowy (HA) – to tak naprawdę polisacharyd czyli wielocukier (hyalos gr.=szkło). Poza nazwą „kwas” nie ma nic wspólnego z typowymi kwasami złuszczającymi AHA i BHA, jest to składnik nawilżający, a nie złuszczający! Naturalnie występuje w skórze właściwej i naskórku i odpowiada za jej nawodnienie. Porównać go można do mokrej gąbki, która wypełnia strukturę skóry i nadaje jej jędrność. Jedna cząsteczka kwasu, jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody. Z wiekiem ilość tego kwasu maleje: po 40 roku życia zaczyna nawet gwałtownie spadać, a w wieku 70 lat ilość kwasu hialuronowego w organizmie obniża się o 80% w stosunku do jego poziomu w wieku lat 40. HA wykazuje właściwości wygładzające, likwiduje zmarszczki oraz poprawia elastyczność skóry. Działa przeciwzapalnie, regeneruje nabłonki oraz skórę właściwą. Największa ilość kwasu HA występuje u noworodków, dlatego wszelkiego rodzaju podrażnienia goją się u nich najszybciej.

Retinol (stabilna forma wit. A)- jedna z najwcześniej odkrytych witamin, która zastosowana w formie uwodornionej ma wysoce efektywne działanie bez podrażniania skóry (jak większość retinoidów). Jest nazywany „witaminą młodości”, który spowalnia proces starzenia. Ilość tej witaminy w skórze drastycznie spada pod wpływem promieniowania słonecznego zwłaszcza UVA, które dociera do skóry przez cały czas bez względu na pogodę. Dlatego tak ważne jest regularne dostarczanie skutecznej formy tej witaminy w kosmetykach.

Retinol to najlepszy i najskuteczniejszy składnik przeciwzmarszczkowy stosowany w kosmetyce. Wpływa on na formowanie się prawidłowo zbudowanych komórek skóry, co sprzyja jej odnowie komórkowej. Stosowanie go prowadzi do wygładzenia skóry, wyrównaniu kolorytu i poprawie spoistości. Regularne stosowanie zapewnia zwiększoną produkcję kolagenu i elastyny co poprawia jędrność skóry. Jest również odpowiedni w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej, gdyż reguluje ilość sebum, zmniejsza przetłuszczanie i redukuje tendencje do tworzenia zaskórników.